دکمه موبایل منو

جزییات خبر

سه شنبه / ۱۱ دی ۱۳۹۷ / ۰۸:۲۶
سرویس : اصفهان
کد خبر : ۱۶۵۹۴۹
گزارشگر : ۷۷

شمار خانوارهای تحت حمایت کمیته امداد اصفهان از 100 هزار گذشت

(سه شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷) ۰۸:۲۶

جامعه تحت حمایت کمیته امداد اصفهان که در پایان سال 96 به 84 هزار خانوار کاهش‌ یافته بود در انتهای پائیز امسال به 101 هزار و 443 خانوار افزایش یافت.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، جامعه تحت حمایت کمیته امداد اصفهان که در سال گذشته و به دنبال اجرای طرح‌های اشتغال و خودکفایی و پالایش مددجویان به 84 هزار خانوار کاهش‌یافته بود در انتهای پائیز امسال به 101 هزار و 443 خانوار افزایش یافت. افزایش بی‌رویه قیمت کالاها و خدمات در ماه‌های اخیر تغییرات مثبتی که این نهاد در زندگی نیازمندان ایجاد کرده بود را کم اثر کرده است.

محمدرضا متین پور، مدیرکل کمیته امداد اصفهان با اشاره به روند رو به رشد مراجعه مردم به این نهاد، گفت: منابع در اختیار این نهاد در سال جاری برای این تعداد از مستمری‌بگیران برنامه‌ریزی نشده است و کمک به این نیازمندان به تزریق بودجه‌های فوق‌العاده و جدید در سال جاری نیازمند است.

متین پور بابیان اینکه منابع فوق‌العاده و جدید در دوسه‌ماهه اخیر در اختیار این نهاد قرارگرفته است، گفت: جامعه تحت حمایت این نهاد در پائیز امسال بیشترین افزایش را داشته است.

مراجعه مردم به کمیته امداد اصفهان افزایش یافته است

 جلال یزدانی، معاون حمایت و سلامت کمیته امداد اصفهان دراین‌باره گفت: مشکلات اقتصادی که در ماه‌های اخیر به وجود آمد باعث افزایش مراجعه مردم به کمیته امداد برای دریافت کمک شد.

وی بابیان اینکه کمیته امداد تنها مجاز به تحت حمایت قرار دادن اقشار مشخص‌شده در قانون است، توضیح داد: زنان سرپرست خانوار، سالمندان نیازمند با سن بیش از 60 سال و بیماران با ازکارافتادگی بالای 70 درصد اقشاری هستند که این نهاد مجاز به ارائه بسته کامل حمایتی خود به آن‌هاست.

یزدانی ارائه خدمات به سایر اقشار نیازمند را بر اساس رویه‌های سابق کمیته امداد به شکل موردی عنوان کرد و گفت: در سال جاری شمار زیادی از خانوارهای تک و چند خدمتی و همچنین سایر نیازمندان به مستمری‌بگیران این نهاد در استان اصفهان افزوده شدند.

برنامه‌های اشتغال کمیته امداد اصفهان از گرانی‌ها آسیب‌دیده‌اند

 کمیته امداد اصفهان سال‌هاست که رویه توانمندسازی مددجویان را در پیش‌گرفته و بخش قابل‌توجهی از فعالیت‌های این نهاد در این زمینه و به‌ویژه اجرای طرح‌های اشتغال مددجویان است. طرح‌هایی که در سال‌های اخیر با متوسط هزینه پائین تر از میانگین کشوری به ایجاد شغل‌های پایدار برای نیازمندان ختم شده است؛ اما افزایش بهای کالاها و خدمات علاوه بر تأثیر منفی بر معیشت نیازمندان باعث کاهش قدرت مانور وام‌های اشتغال نهادهای حمایتی و به‌ویژه کمیته امداد اصفهان شده است.

بهرام سوادکوهی، معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد اصفهان در همین زمینه و با اشاره به پرداخت حداکثر 20 میلیون تومان وام‌ اشتغال به مددجویان، گفت: با این مبالغ در بسیاری از نقاط استان امکان راه‌اندازی کسب‌وکارهای کوچک وجود داشت و درآمد حاصل از آن‌ها کمک بزرگی برای مددجویان این نهاد بود اما وضعیت اقتصادی چندماهه اخیر باعث گرانی کالاهای سرمایه‌ای، واسطه‌ای و تولیدی و همچنین اجاره مغازه و اماکن مربوط به کسب‌وکار شده است که به سخت شدن ایجاد شغل با مبالغ پائین منجر می‌شود.

سوادکوهی بابیان اینکه تعدادی از وام‌های اشتغال ما در سال‌های گذشته برای خرید وانت و تاکسی به مددجویان پرداخت می‌شد، گفت: در حال حاضر و با افزایش بیش از دو برابری قیمت خودرو در کشور ایجاد چنین شغل‌هایی برای مددجویان بسیار سخت و هزینه‌بر شده است و این در حالی است که بهای خدمات این قبیل مشاغل نسبت به سال گذشته نیز تغییر چندانی نکرده است.

معاون اشتغال کمیته امداد اصفهان راهبرد این نهاد برای حفظ روند خودکفایی مددجویان مستعد اشتغال را پیگیری طرح راهبران شغلی دانست و گفت: در چنین طرح‌هایی علاوه بر وام پرداختی به مددجو، بسته تشویقی هم به کارفرما ارائه می‌شود که مجموع این دو مبلغ می‌تواند باعث ایجاد شغل‌های باثبات برای نیازمندان شود.

مشارکت مردم و افزایش بودجه، دو راه مدیریت روند افزایش تعداد مددجویان است

 اما گذشته از وضعیت کنونی عرصه خیر و احسان در استان اصفهان که تا حدود بسیار زیادی مدیریت‌شده است. این نگرانی سال بعد است که به دغدغه اصلی مدیران کمیته امداد اصفهان تبدیل‌شده است. محمدرضا متین پور مدیرکل این نهاد معتقد است که بار مالی افزایش خانوارهای تحت حمایت تنها درزمینهٔ مستمری نخواهد ماند و خانوارهای جدید اضافه‌شده به‌مرور برای دریافت سایر خدمات به این نهاد مراجعه خواهند کرد.

متین پور این روند را باعث افزایش هزینه حمایت از نیازمندان در سال‌های پیش رو دانست و توضیح داد: مدیریت مؤثر این وضعیت نیازمند مشارکت بیشتر مردم و افزایش بودجه نهادهای حمایتی است.

انتهای پیام

تعداد بازدید : ۷۵۲

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید