دکمه موبایل منو

جزییات خبر

چهارشنبه / ۲۵ مهر ۱۳۹۷ / ۰۷:۵۶
سرویس : اصفهان
کد خبر : ۱۶۴۶۰۱
گزارشگر : ۷۷
رئیس شورای زکات استان اصفهان:

ترویج زکات یک وظیفه عمومی است

(چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷) ۰۷:۵۶

زکات یک واجب بر زمین‌مانده و ترویج آن یک وظیفه عمومی است.

شورای زکات استان اصفهان با حضور امام‌جمعه، مدیرکل کمیته امداد و نمایندگان نهادهای عضو برگزار شد.
به گزارش سایت خبری کمیته امداد، آیت‌الله سید یوسف طباطبایی نژاد، نماینده ولی‌فقیه، امام‌جمعه اصفهان و رئیس شورای زکات استان بابیان اینکه در قرآن هرکجا نامی از نماز مطرح‌شده است زکات هم به دنبال آن آمده است، گفت: بعد از نماز چیزی بالاتر از زکات نداریم؛ اما در حال حاضر زکات یک واجب روی زمین‌مانده است.
ایشان با تأکید بر اینکه ترویج زکات یک وظیفه عمومی است خطاب به مسئولان صداوسیمای اصفهان، گفت: صداوسیما باید به همان اندازه که درزمینهٔ نماز برنامه دارد برای زکات نیز برنامه داشته باشد و فرهنگ صداوسیما باید در این زمینه‌ها عوض شود.
رئیس شورای زکات استان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پیشنهاد کمیته امداد اصفهان درزمینهٔ استفاده از ظرفیت مساجد شهر، گفت: مسجد فقط محل برگزاری نماز به‌تنهایی نیست بلکه یک کانون اسلامی است و این‌ ایده که هر مسجد با شناسایی نیازمندان ساکن در محدوده خود حداقل سه یا چهار خانوار از آن‌ها را با کمک مؤمنان نمازگزار تحت حمایت بگیرد کاملاً شدنی است و این طرح بسیار خوب باید پیگیری شود.
آیت‌الله طباطبایی با اشاره به رشد 28 درصدی کمک‌های مردمی به کمیته امداد اصفهان، گفت: انفاق تنها حسنه‌ای است که خداوند متعال اجر آن را 700 برابر می‌کند و بخشی از بار حمایت از نیازمندان در این شرایط اقتصادی بر عهده مردم و خیران است که ارگان‌های اقتصادی باید شرایط فعالان عرصه خیر و احسان را تسهیل کنند و موانعی مانند دریافت مالیات از فعالیت‌های خیریه برطرف شود.
محمدرضا متین پور، مدیرکل کمیته امداد اصفهان در ابتدای این نشست بابیان اینکه پرداخت زکات در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 79 درصد رشد داشته است، گفت: این افزایش حاصل هماهنگی و همکاری همه فعالان عرصه خیر و احسان در استان است.
وی بابیان اینکه جمع‌آوری زکات فطره امسال نسبت به سال‌های قبل بسیار سامان‌یافته‌تر بود، گفت: امسال شاهد صندوق‌های بی‌هویت نبودیم و همه خیریه‌ها و مراکزی که اقدام به جمع‌آوری زکات کردند مجوزهای شورای زکات استان را دریافت کرده بودند.
متین پور بابیان اینکه در شرایط اقتصادی کنونی شمار نیازمندان در حال افزایش است، گفت: همه ظرفیت‌های ممکن باید برای بهبود اوضاع معیشتی جامعه تحت حمایت به کار گرفته شوند و زکات یکی از ظرفیت‌هایی است که بیش ازآنچه اکنون از آن استفاده می‌شود پتانسیل و جای کار دارد.
مدیرکل کمیته امداد اصفهان با تأکید بر اینکه نیازمند برنامه‌های تخصصی مربوط به زکات در رسانه ملی هستیم، گفت: در سال‌های گذشته دو برنامه تخصصی در این زمینه از سیمای استان پخش می‌شد که تأثیر بسزایی در ترویج فرهنگ پرداخت زکات داشت که امیدواریم با همکاری متصدیان رسانه ملی تولید و پخش چنین برنامه‌های در استان اصفهان از سر گرفته شود.
انتهای پیام/

تعداد بازدید : ۶۷۷

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید